Blog

Rekuperacja. Na czym polega?

W ostatnich latach buduje się coraz więcej domów pasywnych i energooszczędnych. Nic w tym dziwnego – ceny energii cały czas rosną. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak nowoczesny projekt domu może wpłynąć na późniejsze rachunki za ogrzewanie. Coraz więcej z nich decyduje się na instalację nowoczesnych urządzeń, takich jak np. rekuperatory powietrza. Czym […]

Biologiczne oczyszczalnie ścieków. Co warto o nich wiedzieć?

Właściciele domów, którzy nie mogą podłączyć ich do kanalizacji miejskiej, coraz częściej decydują się na instalację biologicznej oczyszczalni ścieków, zamiast tradycyjnego szamba. To rozwiązanie o wiele wygodniejsze i w dłużej perspektywie bardziej ekonomiczne. Szambo musi być regularnie opróżniane, podczas gdy biologiczna oczyszczalnia ścieków radzi sobie z nimi sama.

Domy energooszczędne, czyli jakie?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o budowaniu domów pasywnych i energooszczędnych. Jak sama nazwa wskazuje, domy te mają z założenia potrzebować bardzo mało energii do ogrzania i zbytnio nie obciążać portfela właściciela podczas użytkowania. Co sprawia, że dom jest energooszczędny?

Pompy ciepła – ogólna zasada działania

Pompy ciepła są urządzeniami ekologicznym, które umożliwiają korzystanie z naturalnych zasobów darmowej energii. Pompa ciepła przypomina małą lodówkę lub duży kocioł grzewczy na gaz. Służy ona do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Nazwa pompa odwołuje się do tego, iż w jej przypadku ciepło, które dzięki przemianom termodynamicznym (identycznym jak te zachodzące w zwykłych lodówkach […]

Najważniejsze instalacje w domu – instalacja wodno kanalizacyjna

Instalacje wodno-kanalizacyjne wydają się należeć do jednych z prostszych. Jednakże źle wykonane sprawiają problemy w eksploatacji i są bardzo trudne do naprawy.

Jak działa ogrzewanie podłogowe

Budując dom coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Zachęca ku temu komfort używania, brak widocznych elementów grzejnych, korzystny z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu, pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Nie należy zapominać o sprawach czysto ekonomicznych, jakimi są z pewnością niższe koszty ogrzewania niż przy zastosowaniu zwykłych grzejników. W ogrzewaniu podłogowym możemy być pewni najbardziej optymalnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu, przy czym temperatura posadzki wynosi jedynie od 26 do 29 stopni Celsjusza, co odczuwamy, jako lekko ciepłą powierzchnię. Istnieją dwa rodzaje tego typu ogrzewania  – pierwszym jest ogrzewanie wodne oraz elektryczne.