Pompy ciepła – ogólna zasada działania

eko Pompy ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami ekologicznym, które umożliwiają korzystanie z naturalnych zasobów darmowej energii. Pompa ciepła przypomina małą lodówkę lub duży kocioł grzewczy na gaz. Służy ona do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Nazwa pompa odwołuje się do tego, iż w jej przypadku ciepło, które dzięki przemianom termodynamicznym (identycznym jak te zachodzące w zwykłych lodówkach i klimatyzatorach) przepompowuje ze źródła o  niżej temperaturze do cieplejszego środka. Źródłem dolnym, czyli zimniejszym, z którego odbierane jest ciepło może być grunt, woda, a nawet powietrze. Źródłem górnym jest zazwyczaj woda, a czasem i powietrze, krążące w instalacji grzewczej. Innymi słowy pompa zasadniczo nie wytwarza ciepła, tylko je przekazuje ze źródła dolnego do górnego.

Trzy rodzaje pomp ciepła

Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła, w zależności od tego skąd pobierają one ciepło. Są to pompy: powietrze, woda, grunt. Najłatwiej zainstalować pompę powietrze, jednak należy pamiętać, że jej efektywność maleje, kiedy na dworze robi się chłodniej. Z kolei pompy ciepła typu woda/woda lub woda/powietrze korzystają z ciepła zgromadzonego w wodzie gruntowej, która ma stosunkowo wysoką temperaturę przez całą zimę. Do jej działania konieczne są dwie studnie głębinowe – z pierwszej czerpana jest woda, z której pobiera się ciepło, do drugiej odprowadza się wodę, która ciepło oddała. Gruntowy wymiennik ciepła jest najbardziej praktyczny i pozwala na otrzymanie lepszych rezultatów. Wymiennik wykonywany jest z elastycznych rur z tworzywa sztucznego lub miedzianych. Można układać go w gruncie w jednej lub w dwóch płaszczyznach, a także w formie spirali. 

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła posiadają bardzo wiele zalet. Jedną z podstawowych jest fakt, że generują bardzo duże oszczędności. Na ich uruchomienie potrzeba niewiele energii elektrycznej, więc nie musimy obawiać się dużych rachunków, ani innych opłat. Ponadto jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje tak niedoceniane ekologiczne źródła energii.