Rekuperacja. Na czym polega?

rekuperator

W ostatnich latach buduje się coraz więcej domów pasywnych i energooszczędnych. Nic w tym dziwnego – ceny energii cały czas rosną. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak nowoczesny projekt domu może wpłynąć na późniejsze rachunki za ogrzewanie. Coraz więcej z nich decyduje się na instalację nowoczesnych urządzeń, takich jak np. rekuperatory powietrza. Czym jest rekuperacja i dlaczego warto o niej pamiętać planując budowę domu?

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Aby zrozumieć znaczenie rekuperacji, najpierw należy zastanowić się nad tym, jak działa klasyczna wentylacja w domu. Świeże powietrze dostaje się do domu różnymi nieszczelnościami, a ogrzane i zużyte unosi się, dzięki czemu systemami kanałów i kominów wydostaje się na zewnątrz. W dobie szczelnych okien i drzwi lub podczas wielkich upałów system ten jest zupełnie niewydajny. Dlatego też zaczęto stosować wentylację mechaniczną, czyli taką wspieraną wentylatorami, które „przepychają” powietrze tam gdzie powinno dotrzeć. Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że wdmuchiwane do środka powietrze jest zimne, przez co wnętrza trzeba intensywnie dogrzewać. Zużyte, za to ogrzane powietrze z kolei ucieka z domu. Właśnie ten problem rozwiązuje rekuperacja powietrza.

Co daje rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które montuje się w systemie wentylacyjnym. Najprościej mówiąc, rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza, które jest usuwane z domu i ogrzewa nim to powietrze, które ma się do niego dostać. Dzięki niemu dom nie jest cały czas schładzany, zwłaszcza w zimowe dni. Rekuperacja powietrza ma ogromny wpływ na rachunki za ogrzewanie. Dlatego właśnie rekuperatory montuje się w domach energooszczędnych i pasywnych. Rekuperator sprawia, że zwykły system wentylacyjny staje się o wiele bardziej nowoczesny i ekonomiczny w użytkowaniu. Obecnie rekuperatory stosuje się nie tylko w domach, ale również obiektach handlowych i usługowych.