System wentylacyjny domu – jak to działa

Wentylacja jest po prostu wymianą powietrza w pomieszczeniach. Powietrze „zużyte” usuwane jest na zewnątrz i zastępowane powietrzem świeżym. Kiedy brakuje odpowiedniej wentylacji w powietrzu mogą gromadzić się różnego typu zanieczyszczenia. Przede wszystkim zaczynamy wdychać dwutlenek węgla oraz różnego typu pyły, roztocza i zarodniki pleśni. Warto podkreślić również, że powietrze wydychane przez ludzi i proces pocenia się powodują wzrost wilgotności. Para wodna osadza się na zimnych nawierzchniach, a te stają się pożywką dla rozwijającej się pleśni. Przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwijają się mikroorganizmy może prowadzić do złego samopoczucia, senności, bólów głowy, a nawet poważnych problemów ze zdrowiem.
Sposoby wentylacji pomieszczeń
Jak widać prawidłowa wentylacja domu ma znaczenie zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Istnieje kilka sposobów uzyskania odpowiedniej wentylacji domu. Najprostszym systemem jest wentylacja grawitacyjna. W tym wypadku powietrze wpływa do pomieszczeń przez nawiewniki, a usuwane jest przez kanały wywiewne. Innym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, w której przepływ powietrza wymuszony jest przez wentylator. W zależności od rozmieszczenia wentylatorów i od układu całego systemu wentylacyjnego, może ona być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Jeśli dodatkowo do wentylatorów dołożymy wymiennik ciepła który przekazuje ciepło z powietrza wywiewanego do nawiewanego wówczas mamy do czynienia z rekuperatorami .
Rekuperatory to zdecydowanie najlepsze urządzenia stosowane do wentylacji mechanicznej
Gdzie zamontować Rekuperator
Jeżeli decydujemy się na instalację z rekuperacją musimy pamiętać, że umieszczenie go w nieodpowiednim miejscu, może spowodować zdecydowane obniżenie wydajności i jakości wentylacji. Wentylator powinien być zainstalowany w miejscu najbardziej oddalonym, od punktu, w którym następuje nawiew powietrza . Warto podkreśli, że rekuperator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Nie należy również instalować rekuperatora w miejscu, w którym temperatura można przekroczyć 50 stopni Celsjusza . Aby mieć pewność, że wentylator spełnia swoje zadanie najlepiej, jeśli zostaje założony przez profesjonalną firmę zajmującą się montażem systemów wentylacyjnych.